Phoenicurus ochruros (LAT) – Rehek domácí (CZ) – Black Redstart (EN) – Kopciuszek zwyczajny (PL) – Горихвостка-чернушка (RU)

Výskyt:
Obýva skalnaté oblasti, zanedbané budovy. Pôvodne hniezdil v skalných štrbinách. Zatiaľ čo žltochvost lesný hniezdi vyslovene v dutinách, žltochvost domový využíva na hniezdenie rôzne polodutiny, výklenky či štrbiny v stenách. Hniezdo umiesťuje za strešné trámy, v dierach po tehlách v múre, skalnatých rímsach, pod mostami alebo aj v dutine na zemi.
Hniezdenie:
Hniezdo je akoby voľne pospájaná čaša zo suchej trávy a rastlinných stoniek. Vystlané je vlnou, srsťou a perím. Stavia ho samica.
Potrava:
Hmyz, pavúky a mnohonôžky, príležitostne aj bobule.
Opis:
Samce sú nápadné takmer čiernym sfarbením, ktoré kontrastuje s bielym poľom na krídle. Ročné samce sú na jar ešte veľmi podobné samiciam a iba malá časť z nich je v tom čase už tmavo sfarbená. Mláďatá sú hnedšie ako samica a sú drobno škvrnité na vrchnej aj spodnej časti. V zime je operenie hnedšie, a tak sa javí aj menej škvrnité. Chvost a trtáč obidvoch žltochvostov sú hrdzavočervené.
Samice sú prevažne matne sivohnedé. Mladé vtáky sú tmavšie ako mladé žltochvosty lesné a spodnú stranu tela majú menej škvrnitú.
Dôležité údaje:
Hmotnosť : 15 – 19 g
Rozpätie krídel: 23 – 26 cm
Dĺžka tela: 14 – 15 cm
Doba inkubácie: 14 dní
Počet vajec: 5 – 10 svetlých vajíčok
Doba odchovu mláďat: 12 – 14 dní
Spev:
Sledy slabík sú rovnako ako pri žltochvostovi lesnom trojslabičné a začínajú sa radom tónov „jir-tititi“, potom s vŕzgavým zasyčaním, následne sa sled končí niekoľkými hvízdavými tónmi. Vábením je často drsné „níít“ alebo „híít-tek-tek“.