Belorítka obyčajná/domová
Slovensky: Belorítka domová Latinsky: Delichon urbica
Skupina biotopov
- nelesné
Výskyt počas roka:
Aktivita počas dňa:
Ochrana:
Hojne až veľmi hojne rozšírená na vyhovujúcich biotopoch po celom území Slovenska od nížin až do výšky 1400 m. Obýva ľudské sídliská, zriedkavo i skalné steny mimo miest a dedín. Hniezdia obvykle 2 krát do roka.
Začiatok prvého hniezdenia je v máji, druhého koncom júna a začiatkom júla. Na rozdiel od lastovičiek, ktoré majú polootvorené hniezda, belorítky stavajú takmer uzavreté hniezda a to na výklenkoch vonkajších stien. Žiaľ, často príliš čistotní vlastníci domu belorítky odplašia priamo, alebo nepriamo prostredníctvom drôtov, ktoré umiestnia na stenách domu, hoci ich trus je naozaj ľahko odstrániteľný.
Hniezdo z blata budujú obaja partneri. Vystielajú rastlinnými vláknami a perím. Hniezdo má na vrchnej strane malý otvor. Znáša 5 bielych vajec veľkosti 18 x 13 mm. Inkubačný čas 12-14 dní, výchova mladých v hniezde 20-23 dní. Ak zahniezdia počas leta druhý krát, mladé vtáky z prvého hniezdenia môžu rodičom pomáhať pri kŕmení mláďat. Potravou je lietajúci hmyz.
Podobne ako lastovičky aj belorítky trávia veľa času v povetrí loviac hmyz. Ak sú belorítky pozorované na zemi, nie sú tam kvôli potrave, ale zbierajú blato na stavbu hniezd.
Menšia ako lastovička (dĺžka tela je 130-155 mm). Vrchná časť vrátane hlavy a okrem trtáča je tmavá, oceľovomodrá. Letky a chvost majú hnedý nádych. Spodná časť, hrdlo a spodok líc sú čistobiele, podobne ako aj operené nohy s prstami. Mladé vtáky sú menej domodra, na chrbte viac dohneda.
Od lastovičky sa líši kratšími, hnedastými krídlami, oveľa kratším vidlicovitým chvostom a charakteristickým bielym trtáčom.
Nepravidelne vydávané volanie pozostáva len z mäkkého a jednoduchého "čirrip".