Oriešok hnedý
Slovensky: Oriešok hnedý
Latinsky: Troglodytes troglodytes
Skupina biotopov
- lesné, vodné
Výskyt počas roka:
Aktivita počas dňa:
Ochrana:
Rozšírený druh na vhodných miestach po celom území Slovenska. Vyskytuje sa od nížin až po hornú hranicu lesa. Stály a prelietavý. Obýva lesy v blízkosti potokov a vodných nádrží bahoté na hustý, spletitý podrast s vlhkou pôdou.
Hniezdi v brehoch a priekopách, často vo vývratoch, medzi koreňmi stromov. Samček stavia guľaté hniezdo s bočným vchodom, umiestnené v poraste brečtana, dutinách stromov alebo múrov. Postupne postaví niekoľko hniezd, väčšinou 3 až 6, z lístia, trávy, stoniek rastlín a machu, z ktorých si potom samice jedno vyberú. Keď si vyberie to najvyhovujúcejšie, vystelie ho perím. Za osobitne priaznivých podmienok prejavuje oriešok výrazný sklon k polygamii. Asi pätina samcov má dve alebo aj tri samice, čo najmä po tuhých zimách, keď mnohé oriešky uhynú, pomôže zvýšif počet potomstva. Vďaka tomu sa nahradia už po dvoch-troch rokoch zimné straty. Hniezdi dva razy do roka, prvý raz v apríli až v máji, druhý raz v júni až v júli. Samička znáša 5-7 na bielom podklade veľmi jemne červenkasto škvrnitých vajec veľkosti 16 x 12 mm. Inkubačný čas 14-16 dní, kŕmenie mláďat v hniezde 15-17 dní.
Potravou je hmyz a iné článkonožce (na jeseň aj plody).
S obľubou sa zdržiava na zemi a v blízkosti nej. Pohybuje sa po zemi a v nízkom podraste ako myš. Je veľmi pohyblivý, prediera sa vegetáciou a hľadá v každej pukline a skrýši potravu. Krátky, trepotavý let je rýchly a priamy. Nápadný znak orieška je krátky, vztýčený chvost a hrdzavohnedá a pásikovaná vrchná časť tela. Jeho prítomnosť je však nápadná iba počas hniezdenia. Vtom čase ho možno pozorovať pri jeho hlasnom, až "výbušnom" speve z vyvýšeného miesta, už za skorého brieždenia. Aktívny je aj cez deň a za súmraku.
Tretí z našich najmenších vtáčikov (dĺžka tela je asi 95 mm, krídla 46 mm, chvosta 32 mm). Svetlý žltohnedý nadočný pásik. Vrchnú časť má hrdzavohnedú s tmavým vlnkovaním, krátky chvost, krídla a boky priečne pásikavé, podchvostové krovky bielo bodkované, spodnú časť sivohnedú.
Spev je trilkovanie, "výbušné" a v pomere k drobnosti orieška prekvapujúco hlasné. Spev sa skladá zo zvučných trilkujúco znejúcich tónov. Vábením je krátke tvrdé "tek-tek-tek", varovným hlasom je ostré "cerrr-cerrr".