Stehlík čížik (iné názvy: čížik obyčajný, stehlík čížavý, čížik, lat. Spinus spinus alebo Carduelis spinus) je spevavec z čeľade pinkovité (Fringillidae). Hniezdi v palearktíde buď tajge alebo v horských lesoch podobného charakteru. Na Slovensku hniezdi od stredných polôh, v zime a počas migrácie sa vyskytuje na celom území.
Stehlík čížik meria 11 – 12 cm a váži 12 – 14 g.
Čížik hniezdi v ihličnatých a zmiešaných lesoch stredných a horských polôh Slovenska. V najnižších nadmorských výškach predpokladáme hniezdenie v borovicových lesoch na Záhorí, približne 150 m n. m. a najvyššie hniezdi 1 600 m n. m. (Babia hora, Tatry). V obdobiach s dostatkom potravy sú hojnejšie. Početnosť kolíše od 0,1 ex./10 ha po 2,8 ex./10 ha.
Ako migranta a zimujúceho ho možno nájsť na celom území Slovenska. Ťah prebieha od polovici septembra do konca novembra. Prilietajú k nám čížiky od severu a severovýchodu. Na jar migrujú v marci a v apríli.
Odhadovaný počet hniezdiacich párov je 20 000 – 40 000, zimujúcich jedincov 100 000 – 300 000.
Hniezdi v riedkych ihličnatých a zmiešaných lesoch pretkaných otvorenými plochami (lúka, rúbaň, pasienok alebo aj ľudské sídla), ak je v nich zastúpený smrek. V zimnej časti roka obýva otvorenú krajinu, parky a záhrady, kde vyhľadáva jelše a brezy.
Čížik hniezdi veľmi vysoko na ihličnatých stromoch, od 5 – 6 m vyššie, spravidla na koncoch konárov. Hniezdo stavia samička z lišajníkov, machu a korienkov, vnútri jemné z peria a srsti. Sama sedí na 4 – 6 modrastých vajíčkach 13 – 15 dní, samec jej nosí potravu a potom spoločne kŕmia vyliahnuté mláďatá približne 2 týždne. Hniezda 2-krát za rok v mesiacoch máj až júl.
V zime tvoria hlavnú zložku potravy semienka jelší, smrekov a briez.
(lat. Spinus pinus)