Ďalšie info:
Je nanajvýš opatrný a považuje sa za jedného z najinteligentnejších vtákov. Jeho bystrému oku nič neujde. Často krúži vysoko v povetrí, rovnako ako väčšie dravé vtáky. Počas letu je okrem zreteľne klinovitého chvosta a dlhých, pomerne úzkych krídel nápadný predovšetkým mohutný zobák a hrubo vyzerajúci krk, čo je spôsobené našuchoreným odstávajúcim perím na hrdle. Vyhľadáva zdochliny, ale v poslednom čase i odpadky na smetiskách. Hlavne v zajatí je veľmi neznášanlivý, zabije slabšieho jedinca aj vlastného druhu.
Krkavec spolu s orlom, labuťou, kohútom, slávikom a holubicou patrí medzi vtáky, ktoré najčastejšie vystupujú v mýtoch, povestiach a rozprávkach najrôznejších kultúr z celého sveta a má svoje pevné miesto vo viacerých legendách a kultúre. Pre svoju mrchožravost, „ponuré“ čierne sfarbenie a „zlovestný“ hlas je často spájaný so smrťou či čarodejníctvom.
U Germánov boli dva krkavce Hugin a Munin sprievodcami boha Odina, ktorému hlásili, čo sa deje vo svete ľudí Midgardu. Kelti ho spájali zo záhrobím, ale aj s polobožským hrdinom Lugh. Vikingovia ho považovali za posvätného. V starovekom Grécku bol spájaný so zlovestnú podobou boha Apolóna, ktorý svojimi šípmi usmrcuje zlých ľudí a zosiela mor. Izraeliti ho pokladali za nečistého, napriek tomu v známej starozákonnej legende krkavce nakŕmili proroka Eliáša, umierajúceho hladom na púšti. Číňania ho spájali zo Slnkom, krkavec bol erbovým (snáď pôvodne totemickým) zvieraťom čínskej dynastie Čou.
Pre sibírskej domorodcov a severoamerickej indiánmi bol krkavec posvätným vtákom, Jakuti ho spájali s démonmi vojny, pre Čukčov, Korjakov, Itelmenov, Inuitov a severoamerickejými Indiánmi (najmä v Kanade a na Aljaške – napr Tlingit, Čipevajany, ale napr aj Apačov) bol krkavec nenapraviteľným, zlomyseľným šibalom, ale zároveň aj stvoriteľom sveta a kultúrnym hrdinom.
V európskej kultúre bol spájaný so smrťou, zločinom, temnými silami a mágiou. V stredoveku a ranom novoveku sa často krkavce zdržiavali na bojiskách a popraviskách, kde požierali nepochované mŕtvoly. To sa odráža aj v rozprávkach, kde krkavec vystupuje ako zlovestný vták, sprievodca čarodejníc a čarodejníkov, ktorí sa na neho aj môžu premeniť. Inokedy je človekom, zakliatym do tejto podoby zlým kúzlom (napr. rozprávka Sedem krkavcov). Podobný pohľad odrážajú aj stredoveké príslovia, napr „Kŕdeľ krkavcov sa zlieta“ alebo „Krkavec kričí a privoláva nešťastie“.
Pri prekladoch z angličtiny aj ruštiny býva krkavec (angl. raven, rus. Ворон „voron“) nesprávne prekladaný do slovenčiny ako „havran“ – napr známa báseň E.A. Poea, škótska balada Dva havrany, ale aj preklady ruských, indiánskych, inuitských alebo sibírskych rozprávok.
Nachádza sa aj v znaku ostrova Man.
Zdroj info:
http://sk.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://snaturou2000.sk/zivocichy
http://www.xeno-canto.org/
01. http://commons.wikimedia.org/wiki/Corvus_corax#mediaviewer/File:Corvus_corax_arizona.jpg
02. http://commons.wikimedia.org/wiki/Corvus_corax#mediaviewer/File:Kolkrabe.jpg
03. http://commons.wikimedia.org/wiki/Corvus_corax#mediaviewer/File:Avian_Friends_at_Rooftop.jpg
04. http://commons.wikimedia.org/wiki/Corvus_corax#mediaviewer/File:Corvus_corax_tingitanus_MHNT_232_HdB_Djebel_Messaad_Algerie.jpg